magazín o bydlení

Co si představit pod pojmem odjehlováním trubek?

  • Tomáš Březina
  • Inspirace

odjehlování hran, odjehlování trubek

Narazili jste na výraz odjehlování trubek a netušíte, co má vyšívání společného s ocelovými trubkami? Pomůžeme vám osvětlit záhady zpracování kovových materiálů a už se nebudete muset bát trapné situace, kdy nebudete vědět, co je to otřep a proč by se měl odjehlovat.

 

Odkud pochází výraz odjehlování

Kovový materiál, jak asi víte, je tvořen z jednotlivých tenkých vláken, které jsou k sobě natěsněné. Při narušení tohoto materiálu se na hranách řezu odhalí nezakončené “jehličky”, které se mohou začít odtrhávat, dokáží pořezat nebo se zapíchnout do kůže a znehodnocují celkový polotovar/výrobek před konečnou spotřebou. Tyto nezakončené hrany můžeme přirovnat k neohoblovanému dřevu, které je také tvořeno jednotlivými třískami a je třeba jej opracovat před další fází výroby.
Otřep je tedy jiný název pro tyto nezakončené hrany po řezu.

 

Jak se odjehlování hran provádí?

Obrušování otřepů se provádí třemi způsoby - plamenem v kombinaci s kyslíkem, kyselinou a mechanicky. Nejméně používaným způsobem je používání kyseliny pro odstranění jehličkových okrajů, protože je pro tento proces potřeba velké množství kyseliny a proto je to časově i finančně náročné. Nejčastějším způsobem je manuální obrušování pomocí strojů, nebo ručních obrušujících mechanismů. Ve zlínském kraji se firma AZ Kovo zabývá specializací na odjehlování trubek a další způsoby opracování kovů. 

Odjehlování se provádí i u jiných druhů materiálu, například plastových polotovarů, které ale vyžadují jemnější zacházení kvůli vyšší křehkosti plastu oproti kovu

  • Změneno dne .
Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4