magazín o bydlení

Nejlevnější čerpadla do studní: Jak vybrat to správné řešení?

čerpadla do studní

Studna dokáže ušetřit spoustu peněz, dokonce v některých oblastech je nutností. Pokud studna nevysychá a zároveň voda v ní je opravdu kvalitní, nejste vůbec závislí na vodárnách. Studny se používají od pradávna. Stačí se podívat na nějaké filmy pro pamětníky, kde bylo tahání vody ve vědrech naprosto běžné. Současné technologie vás však nenutí takto pracně nosit vodu. Pořiďte si čerpadlo, které zajistí dopravu vody ze studny až přímo do vodovodního kohoutku. 

Jakmile se pustíte do výběru čerpadla, nejprve si odpovězte na několik základních otázek, od čehož se potom odrazíte. Studna je kopaná, nebo vrtaná? Obsahuje dostatek vody? Z jaké hloubky se bude voda čerpat? Jaký je průměr potrubí? V průměru kolik vody za den spotřebujete? Je voda čistá, nebo jsou v ní i nečistoty? Jaký elektrický zdroj máte k dispozici? Je vůbec v místě, kde se studna nachází, přívod elektřiny? I když si říkáte, že těch informací je spousta, jedná se o věci, které výběr čerpadla do studní ovlivňuje.

Čerpadla do studní v různých kvalitách

Ideální je objednat si přímo firmu, která by vám s výběrem čerpadla v odpovídající kvalitě a s požadovaným výkonem pomohla. Určitě není řešení koupit hned první čerpadlo, na které narazíte v hypermarketu, aniž byste si o něm něco zjistili. S největší pravděpodobností ho potom ani nikdy nevyužijete, protože zjistíte, že není dostatečně výkonné. Jestliže se těmto starostem chcete vyhnout, zavolejte si odborníka. Pozor si dejte také na zavádějící reklamy s nepřesnými údaji.

Většinou jsou na letácích uvedené maximální možné hodnoty, co se výtlačné výšky a průtoku týče. Znamená to tedy, že při uvedené maximální výšce je průtok nulový.

Povrchová a ponorná čerpadla

Jako čerpadla do studní se používají dva druhy – povrchová a ponorná. První zmíněná varianta se používá do klasických studní a pouze do hloubky maximálně 7 až 9 metrů. Pokud je hloubka větší, případně se jedná o studnu vrtanou, v takovém případě na řadu přicházejí ponorná čerpadla, přičemž konkrétní model se volí podle hloubky, vzdálenosti, průměru potrubí a vrtu.

Dále se při výběru čerpadla do studně zohledňují okolnosti jako četnost použití, množství vody a tlak. Podle těchto parametrů se totiž určuje potřebný výkon. Stejně tak nezapomeňte ani na velikost tlakové nádoby, která určuje četnost spínání zařízení. Jen pro vysvětlení. V případě, že je nádoba malá, ale vy máte spotřebu velkou, čerpadlo se zapíná každou chvíli, a naopak. Čím je častější spínání, tím je vyšší spotřeba energie a kratší životnost přístroje.

  • Změneno dne .
Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4