magazín o bydlení

Postavte si pergolu a zastřešte ji polykarbonátem

  • Tomáš Březina
  • Inspirace

Pergola je prvkem zahradní architektury známé již ve středověku. Prolamovaná konstrukce, obvykle vyrobená ze dřeva, se používá nejen pro dekorativní účely - je to také kryt před sluncem v horkých dnech léta nebo deštěm, který lze pociťovat na podzim.

Zastřešená pergola polykarbonátovými deskami

Obvykle se skládá z řad sloupců naplněných mřížkou nebo trámy, které jsou obrostlé rostlinami. Často jsou zastřešené, používá se například polykarbonát na pergolu. Jak si ji postavit?

Jak postavit pergolu svépomocí

  1. Postavit pergolu svépomocí není nic složitého. Stačí si zvolit vhodný materiál, na konstrukci kvalitní dřevo, na střechu polykarbonát.
  2. Stavbu pergoly zahajujeme přípravou dřeva. Tento proces spočívá v manuálním leštění sloupků a lamel nebo pomocí pásové nebo oscilační brusky. Poté materiál důkladně očistěte od prachu a nečistot. Vyplatí se použít měkký kartáč nebo vysavač se špičkou, která nepoškodí základní materiál. Po vyhlazení a poprášení povrchu naneste ochranný prostředek.
  3. Na začátku je nejlepší natřít desky ochrannou impregnací. Její činnost spočívá v posílení struktury dřeva, díky které bude pergola, vystavená negativním biologickým faktorům, chráněna před rozkladem, vodou, plísní, hmyzem a modrým mořením.
  4. Dřevěné zahradní konstrukce by neměly být umístěny přímo na zemi, takže je nejlepší použít dříve vylité základy a ploché tyče, nebo zakoupit kovové kotvy, nezapomeňte je po montáži vyrovnat. Pro větší stabilitu svislých sloupů při montáži je můžeme podepřít trámy. Po namontování hlavních sloupků vzájemně rovnoběžných, ve vzdálenosti asi 1,5 m, pokračujte přišroubováním bočních nosníků, vytvářením stěn a střechy.
  5. Dlouhé boční proužky jsou přišroubovány ke svislým sloupům, takže mezi mini je ponechána stejná mezera. Pro úplnou přesnost měření je vhodné použít objekt se šířkou, kterou jsme si osvojili - například desku, krabici nebo plechovku. Čím menší je vzdálenost, tím větší je stín a ochrana před větrem. Pro usnadnění práce můžeme použít také truhlářské svorky, které drží dřevěné prvky v určité poloze.
  6. Příliš dlouhé, vystupující boční proužky, odřežte v konečné fázi montáže pomocí úhlové brusky a hrany vyleštěte a natřete do stejného stínu jako zbytek pergoly.
  7. A nakonec zvolte vhodné zastřešení, které chrání před deštěm i větrem. Ideální materiál je polykarbonát na pergolu, který je velmi lehký, prosvítá a nevyžaduje žádnou složitou údržbu.
  • Změneno dne .
Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4